Hätteboda Vildmarkscamping  VM image 1

Hätteboda Vildmarkscamping VM


Bedømmelser

Bedømmelser i detaljer

  • Stilhed
    4.3

  • Mad / butikker
    2.9

  • Generel renlighed
    4.3

  • Renlighed af sanitære faciliteter
    3.8

  • Tilstand for lejeindkvartering
    3.0

  • Venlighed
    4.5

  • Infrastruktur
    3.9

  • Fritidsaktiviteter
    4.3

  • Beliggenhed
    4.8

  • Værdi for pengene
    4.1

  • Sanitære faciliteter
    3.4

Hvad gæster skriver

user image placeholder
user image placeholder
user image placeholder

Der er 3 camperanmeldelser.

Vis alle anmeldelser

Aktiviteter anbefalet af gæster

KayakRoning (10 Gæster)
SwimmingSvømning (9 Gæster)
HikingVandreture (8 Gæster)

Relaxing
Slapper af
(8 Gæster)
Fishing
Fiskeri
(7 Gæster)
Cycling
Cykling
(2 Gæster)
Strolling
Afslappede gåture
(1 Gæst)

Bedømt af gæster som "Velegnet til"

5.0
Gæster med telte
5.0
Familier med børn under 12 år
4.8
Familier med børn under 12 år
4.4
Par
4.2
Gæster med hunde
3.8
Familier med børn under 18 år
3.7
Ældre borgere
3.6
Ungdomsgrupper

Beskrivelse

Profil

Find silence, peacefulness, solitude, surrounded by miles and miles of evergreen forest, by the fresh springfed lake Arasjön. Here you'll find Swedens southernmost wilderness camping, far away from stores, banks (6 km) houses (2 km) and civilization. Situated in a …beautiful forest with 2 miles of virgin shoreline, near the crater-made lake Mien in the middle of the cranes and greater loons territory. Here you can wander freely, swim or fish.Classified Swedish Kategori VM
  • Størrelsen på webstedet: 55 ha
  • Samlet antal pladser: 110
Foreslå ændring

Driftstider

01. Mai - 30. September

Ejendomme

Faciliteter

  • Autocamper serviceområde
  • Internetterminal
  • Tørretumblere
  • Vaskemaskiner
  • Wi-Fi

Ved parkeringspladsen

  • Bål tilladt på pladsen
  • Skygge på pladser(Halvskygge)
  • Elektriske tilslutninger
  • Separat plads til ungdomsgrupper

Kæledyr

  • Hunde tilladt i højsæson
  • Hunde tilladt i lavsæson

Familie & Børn

  • Børneunderholdningsprogram
  • Legeplads
  • Omklædningsrum for babyer

Svømning & Wellness

  • Sauna

Pris & forplejning

  • Købmandsbutik
  • Restaurant
  • Snackbar

Tilgængelighed

  • Universelt tilgængelige sanitære faciliteter

Lejeboliger

  • Bungalows
  • Ferielejligheder
  • Leje campingvogne
  • Udlejning telte

Ferietype

  • Minicampingplads
  • Nudisme
  • Permanent camping
  • Vintercamping

Beliggenhed

map
4.2

Vejbeskrivelse

Only 2,5 hours by car from Copenhagen. 50 km south of Växjö or 40 km north of Karlshamn. Follow road sign "Hätteboda Vildmarkscamping" from road 120 between Tingsryd and Urshult.
  • : På pladsen
  • Næste by: 50 km
  • Næste by/landsby: 5 km
  • Tog- eller busstation: 5 km

Adresse

36013 Urshult
Sverige
GPS-koordinater
Lat 56.49269, Long 14.85301
Få rutevejledning
Foreslå ændring

Kontakt

Hätteboda Vildmarkscamping VM

call or fax
Ring eller fax

Ofte stillede spørgsmål

Hvor langt er der fra søen til Hätteboda Vildmarkscamping VM?

Hätteboda Vildmarkscamping VM ligger direkte ud til søen. Læs mere om beliggenheden

Er hunde tilladt på campingpladsen Hätteboda Vildmarkscamping VM?

Hunde er tilladt i højsæsonen og lavsæsonen. Gæster vurderer Hätteboda Vildmarkscamping VM som "velegnet til gæster med hund" med 4.2 ud af 5. Læs detaljerede anmeldelser nu

Hvornår har Hätteboda Vildmarkscamping VM åbent?

Hätteboda Vildmarkscamping VM er åben fra 1. Mai til 30. September. Vis detaljer om campingpladsen

Er Hätteboda Vildmarkscamping VM familievenlig?

Gæster vurderer Hätteboda Vildmarkscamping VM som særligt velegnet til familier med børn under 6 og 12 år.

Læs alle campistanmeldelser

Hvordan vurderer gæster og andre campister Hätteboda Vildmarkscamping VM?

Campister vurderer Hätteboda Vildmarkscamping VM til 4.2 ud af 5. Dette gør Hätteboda Vildmarkscamping VM til en af de bedst vurderede campingpladser i regionen Kronoberg County.

Gæster vurderer følgende faciliteter særligt godt: Beliggenhed, Venlighed, Stilhed

Ifølge gæsterne er Hätteboda Vildmarkscamping VM særligt velegnet til: Gæster med telte og Familier med børn under 12 år

Ifølge gæsterne er Hätteboda Vildmarkscamping VM ideel til: Roning og Svømning

Læs alle campistanmeldelser

Er der indkøbsmuligheder i nærheden af Hätteboda Vildmarkscamping VM?

Der ligger en købmandsbutik -1 km derfra. Den nærmeste by ligger 5 km væk, den nærmeste storby ligger 50 km væk. Læs mere om beliggenheden

Hvor langt er der til den nærmeste by fra Hätteboda Vildmarkscamping VM?

Den nærmeste by ligger 5 km væk, den nærmeste storby ligger 50 km væk. Du kan nå et bus- eller togstoppested på 5 km. Læs mere om beliggenheden

Hvilke spisemuligheder tilbyder Hätteboda Vildmarkscamping VM?

Campingpladsen Hätteboda Vildmarkscamping VM har desværre endnu ikke givet oplysninger om spisemuligheder, men du kan efterspørge oplysningerne direkte hos campingpladsen. Send forespørgsel nu

Generelt vurderer gæsterne mad og drikke på pladsen til 2.9 ud af 5.

Søg efter andre campingpladser med restaurant i Gøtaland

Er der wi-fi eller internet på campingpladsen Hätteboda Vildmarkscamping VM?

Campingpladsen Hätteboda Vildmarkscamping VM tilbyder desværre ikke wi-fi.

Er Hätteboda Vildmarkscamping VM handicapvenlig?

Sanitetsfaciliteterne er ikke handicapvenlige. Se alle campingpladsens faciliteter

Hvor mange standpladser har Hätteboda Vildmarkscamping VM?

Campingpladsen Hätteboda Vildmarkscamping VM har desværre endnu ikke givet oplysninger om turistpladser. Send forespørgsel nu

Søg efter andre campingpladser i Gøtaland

Hvor stor er Hätteboda Vildmarkscamping VM?

Hätteboda Vildmarkscamping VM har en størrelse på 55 hektar.

Se alle oplysninger om campingpladsen nu

Hvad koster det at bo på Hätteboda Vildmarkscamping VM?

Campingpladsen Hätteboda Vildmarkscamping VM har desværre endnu ikke givet oplysninger om priser, men du kan også efterspørge oplysningerne direkte hos pladsen. Send forespørgsel nu

Søg efter andre campingpladser i Gøtaland