Camping Solcio image 1

Camping Solcio


Fanclub logo

Mine FANCLUB-fordele på pladsen

Vis blot dit FANCLUB-bevis ved ankomsten, og nyd godt af disse fordele!

  • Fallback
    27€ Fast pris pr. nat
    for en standardplads inkl. 2 personer, 1 hund, strøm og brusebad fra 07.03.2026 til 05.07.2026 og fra 01.09.2026 til 18.10.2026

Bedømmelser

Bedømmelser i detaljer

  • Stilhed
    4.5

  • Mad / butikker
    4.5

  • Generel renlighed
    4.5

  • Renlighed af sanitære faciliteter
    4.5

  • Tilstand for lejeindkvartering
    4.5

  • Venlighed
    5.0

  • Infrastruktur
    4.0

  • Fritidsaktiviteter
    4.0

  • Beliggenhed
    5.0

  • Værdi for pengene
    4.5

  • Sanitære faciliteter
    4.0

Aktiviteter anbefalet af gæster

SwimmingSvømning (2 Gæster)
CyclingCykling (1 Gæst)
RelaxingSlapper af (1 Gæst)

Sailing
Sejlads
(1 Gæst)
Sightseeing
Sightseeing
(1 Gæst)
Strolling
Afslappede gåture
(1 Gæst)
Surfing
Surfing
(1 Gæst)

Bedømt af gæster som "Velegnet til"

5.0
Gæster med hunde
5.0
Familier med børn under 18 år
5.0
Ældre borgere
4.5
Par
4.5
Familier med børn under 12 år
3.0
Familier med børn under 12 år
2.5
Gæster med telte
1.0
Ungdomsgrupper

Beskrivelse

Profil

Der Campingplatz bietet komfortable und geräumige Stellplätze mit Stromanschluss und liegt direkt am Meer. Die Sanitäranlagen bieten Toiletten und Duschen mit Warmwasser und werden oft gereinigt. Der Platz ist ideal für Familien und für die, die Natur und Spaß lieben. …Auch Hunde sind auf dem Platz erlaubt. Im Juli und August gibt es Animation, einen Baby Club und Sportturniere. Im Restaurant werden Sie mit typisch italienischen Spezialitäten verwöhnt.
  • Campingplads kategori:
  • Samlet antal pladser: 95
  • Antal turistpladser: 95 (Heraf pakker: 95)
  • Autocamperpladser foran portene: Ikke tilgængelig
  • Stoppladser foran portene også til campingvogne: Ikke tilgængelig
Foreslå ændring

Referencepris

Højsæson 32,50 €*
Lavsæson 32,50 €*
*To voksne, campingvogn, bil, elektricitet og lokale skat per nat

Driftstider

14. marts - 22. oktober

Ejendomme

Faciliteter

Ved parkeringspladsen

Kæledyr

Familie & Børn

Svømning & Wellness

Fritidsmuligheder

Pris & forplejning

Tilgængelighed

Lejeboliger

Ferietype

Beliggenhed

map
4.5

Adresse

Via al Campeggio
28040 Solcio di Lesa
Italien
GPS-koordinater
Lat 45.815, Long 8.55
Få rutevejledning
Foreslå ændring

Kontakt

Camping Solcio

Ofte stillede spørgsmål

Hvilke fordele fra camping.info FANCLUB tilbyder Camping Solcio?

Som medlem af camping.info FANCLUB får du følgende eksklusive FANCLUB-fordele på Camping Solcio:
  • 27€ Fast pris pr. nat - for en standardplads inkl. 2 personer, 1 hund, strøm og brusebad fra 07.03.2026 til 05.07.2026 og fra 01.09.2026 til 18.10.2026
Sådan fungerer det: Når du ankommer til campingpladsen, skal du blot vise dit FANCLUB-medlemskort i din camping.info-app og nyde disse fordele.

Ikke medlem af FANCLUB endnu?
Få eksklusive rabatter og fordele på Camping Solcio og på over 1100 andre campingpladser og parkeringspladser i hele Europa!

Bliv medlem nu og nyd fordelene
Læs mere om camping.info FANCLUB

Hvor langt er der fra stranden til Camping Solcio?

Camping Solcio ligger direkte ud til stranden. Læs mere om beliggenheden

Er hunde tilladt på campingpladsen Camping Solcio?

Hunde er tilladt i højsæsonen og lavsæsonen. Hunde er ikke tilladt i lejeboliger. Gæster vurderer Camping Solcio som "velegnet til gæster med hund" med 5 ud af 5. Læs detaljerede anmeldelser nu

Hvornår har Camping Solcio åbent?

Camping Solcio er åben fra 14. marts til 22. oktober. Tjek ledige pladser nu

Er Camping Solcio familievenlig?

Gæster vurderer Camping Solcio som særligt velegnet til familier med børn under 6 og 18 år. Til fritidsaktiviteter tilbyder campingpladsen Camping Solcio many muligheder, såsom Legeplads, Børneunderholdningsprogram, Bordtennis og meget mere. I tilfælde af dårligt vejr kan du benytte de indendørs legefaciliteter.

Se alle fritidsaktiviteter

Hvordan vurderer gæster og andre campister Camping Solcio?

Campister vurderer Camping Solcio til 4.5 ud af 5.

Gæster vurderer følgende faciliteter særligt godt: Venlighed, Beliggenhed, Stilhed

Ifølge gæsterne er Camping Solcio særligt velegnet til: Familier med børn under 18 år og Ældre borgere

Ifølge gæsterne er Camping Solcio ideel til: Svømning og Cykling

Læs alle campistanmeldelser

Er der indkøbsmuligheder i nærheden af Camping Solcio?

Der ligger en købmandsbutik 0.5 km derfra. Læs mere om beliggenheden

Hvor langt er der til den nærmeste by fra Camping Solcio?

Campingpladsen Camping Solcio har desværre endnu ikke oplyst afstande, men du kan også efterspørge oplysningerne direkte hos campingpladsen. Send forespørgsel nu

Søg efter andre campingpladser i Piemonte

Hvilke spisemuligheder tilbyder Camping Solcio?

Der er sørget godt for maden, for der ligger en restaurant direkte på pladsen. Derudover er der også en snackbar i en afstand af 0.5 km.

Til selvforplejning er der en købmandsbutik i en afstand af 0.5 km. Ægte grillfans kan endda tænde op i kulgrillen.

Generelt vurderer gæsterne mad og drikke på pladsen til 4.5 ud af 5.

For resten kan gasflasker byttes direkte på pladsen.

Se alle muligheder i detaljer

Er der wi-fi eller internet på campingpladsen Camping Solcio?

Campingpladsen Camping Solcio tilbyder wi-fi. Derudover er der eine internetterminal på pladsen.

Er Camping Solcio handicapvenlig?

Der er ramper til rådighed for kørestolsbrugere. Sanitetsfaciliteterne er handicapvenlige. Intet står i vejen for badesjov, da der er handicapvenlig adgang til vandet. Se alle campingpladsens faciliteter

Hvor mange standpladser har Camping Solcio?

Camping Solcio har countSpaceTourism pladser til turister og countPermanent pladser til faste campister.

Se alle oplysninger om campingpladsen nu

Hvor stor er Camping Solcio?

Campingpladsen Camping Solcio har desværre endnu ikke givet oplysninger om størrelsen, men du kan også efterspørge oplysningerne direkte hos pladsen. Send forespørgsel nu

Søg efter andre campingpladser i Piemonte

Hvad koster det at bo på Camping Solcio?

En overnatning på Camping Solcio koster fra 32,50 €, men priserne varierer afhængigt af den valgte periode, gæster osv. På camping.info kan du indtaste dine rejsedatoer for at se aktuelle priser og ledige pladser.

Indtast dine rejsedatoer nu for at se aktuelle priser