Camping Lei Suves image 1

Camping Lei Suves


Bedømmelser

Bedømmelser i detaljer

  • Stilhed
    4.0

  • Mad / butikker
    4.0

  • Generel renlighed
    4.4

  • Renlighed af sanitære faciliteter
    5.0

  • Venlighed
    4.0

  • Infrastruktur
    3.0

  • Fritidsaktiviteter
    4.2

  • Beliggenhed
    4.4

  • Værdi for pengene
    4.3

  • Sanitære faciliteter
    5.0

Aktiviteter anbefalet af gæster

CultureKultur (1 Gæst)
RelaxingSlapper af (1 Gæst)
SwimmingSvømning (1 Gæst)

Bedømt af gæster som "Velegnet til"

4.0
Familier med børn under 12 år
4.0
Familier med børn under 12 år
4.0
Ældre borgere
3.0
Gæster med telte
3.0
Par
3.0
Familier med børn under 18 år

Beskrivelse

Profil

As a nature lover, you will particularly appreciate the camping pitches and holiday accommodation nestled in our flower-adorned, sunny grounds under trees. The leisure and entertainment infrastructures provide opportunities for shared fun. Sports activities for all ages and a varied …programme offer variety during the day and in the evening. The Leï Suves campsite in the Var department is also a kingdom for children, with a dynamic Kids Club. And for your successful stay, our staff team offers you many 4-star services. The restaurant with bar and the grocery shop will make your daily life easier. The restaurant with bar at the Leï Suves campsite has been designed as a place to meet and chat. You can meet friends or family for a drink in this cosy, convivial setting. The restaurant's menu includes pizzas, grilled dishes and traditional cuisine. For a short break after a swim or a day of sightseeing, you'll find a wide range of quick snacks here. Would you rather have a dish to go? Ask for the menu and use this convenient service to enjoy your meal in your accommodation or tent. At the grocery shop you will find fresh produce, local products, newspapers and magazines or beach items and souvenirs. You can also buy camping gas here. Would you like fresh bread every morning? Croissants and pastries for a delicious breakfast? Treat yourself to something fine in the small supermarket on our 4-star campsite. The pitches are designed for tents, caravans and motorhomes. They offer you all the comfort you would expect from a 4-star campsite. All pitches are equipped with 10A electricity and a fresh water and waste water connection. There are two sanitary blocks on the campsite. They are child-friendly with children's showers and toilets and baby-changing facilities. They also have a separate area for people with reduced mobility. A launderette with washing machine and tumble dryer is at your disposal.
  • Campingplads kategori:
  • Størrelsen på webstedet: 7,5 ha
  • Samlet antal pladser: 164
  • Antal turistpladser: 160
Foreslå ændring

Referencepris

Højsæson 55,00 €*
Lavsæson 27,00 €*
*To voksne, campingvogn, bil, elektricitet og lokale skat per nat

Driftstider

07. april - 15. oktober

Ejendomme

Faciliteter

  • Autocamper serviceområde
  • Lounge
  • Skabe
  • Tørretumblere
  • Udveksling af gasflasker
  • Vaskemaskiner

Ved parkeringspladsen

  • Bål tilladt på pladsen
  • Elektriske tilslutninger
  • Kemisk bortskaffelsessted på pladsen
  • Separat plads til ungdomsgrupper
  • Skygge på pladser(Halvskygge)
  • Vandtilslutning på banen
  • Bilfrie pladser

Kæledyr

  • Hunde tilladt i højsæson
  • Hunde tilladt i lavsæson

Familie & Børn

  • Børneunderholdningsprogram
  • Indendørs legefaciliteter
  • Legeplads
  • Omklædningsrum for babyer
  • Dyrezoo

Svømning & Wellness

  • Udendørs pool

Fritidsmuligheder

  • Bordtennis
  • Golf(km)
  • Tennis

Pris & forplejning

  • Brød sælges på pladsen
  • Købmandsbutik
  • Restaurant
  • Snackbar

Tilgængelighed

  • De fleste stier er brolagt
  • Kørestolsramper
  • Universelt tilgængelige sanitære faciliteter

Lejeboliger

  • Bungalows
  • Udlejning telte

Ferietype

  • Minicampingplads
  • Nudisme
  • Permanent camping
  • Vintercamping

Beliggenhed

map
4.2

Vejbeskrivelse

From Nice and Cannes, take the A8 motorway to exit 36 (Le Muy). Follow the RDN7 and the Merchandise Road to reach the Leï Suves campsite in Roquebrune-sur-Argens. From Brignoles and Hyères, the route is identical: exit 36, then Merchandise …Road.
  • Flod: 0,1 km
  • I bjergene: Nej
  • Højde (over havets overflade): 36 m
  • Næste by/landsby: 4 km
  • Tog- eller busstation: 0,2 km
  • Motorvej udgang: 7 km

Adresse

Route de Marchandise 1770
83520 Roquebrune-sur-Argens
Frankrig
GPS-koordinater
Lat 43.47773, Long 6.63855
Få rutevejledning
Foreslå ændring

Kontakt

Camping Lei Suves

call or fax
Ring eller fax

Ofte stillede spørgsmål

Hvor langt er der fra floden til Camping Lei Suves?

Camping Lei Suves ligger 0.1 km fra floden. Læs mere om beliggenheden

Er hunde tilladt på campingpladsen Camping Lei Suves?

Hunde er tilladt i højsæsonen og lavsæsonen.

Hvornår har Camping Lei Suves åbent?

Camping Lei Suves er åben fra 7. april til 15. oktober. Tjek ledige pladser nu

Er Camping Lei Suves familievenlig?

Gæster vurderer Camping Lei Suves som særligt velegnet til familier med børn under 6 og 12 år. Til fritidsaktiviteter tilbyder campingpladsen Camping Lei Suves many muligheder, såsom Legeplads, Udendørs pool, Børneunderholdningsprogram og meget mere. I tilfælde af dårligt vejr kan du benytte de indendørs legefaciliteter.

Se alle fritidsaktiviteter

Hvordan vurderer gæster og andre campister Camping Lei Suves?

Campister vurderer Camping Lei Suves til 4.2 ud af 5. Dette gør Camping Lei Suves til en af de bedst vurderede campingpladser i regionen Côte d'Azur.

Gæster vurderer følgende faciliteter særligt godt: Renlighed af sanitære faciliteter, Sanitære faciliteter, Generel renlighed

Ifølge gæsterne er Camping Lei Suves særligt velegnet til: Familier med børn under 12 år og Familier med børn under 12 år

Ifølge gæsterne er Camping Lei Suves ideel til: Kultur og Slapper af

Læs alle campistanmeldelser

Er der indkøbsmuligheder i nærheden af Camping Lei Suves?

Der er en købmandsbutik direkte på campingpladsen. Desuden tilbyder Camping Lei Suves morgenbrødsservice direkte på pladsen. Den nærmeste by ligger 4 km væk. Læs mere om beliggenheden

Hvor langt er der til den nærmeste by fra Camping Lei Suves?

Den nærmeste by ligger 4 km væk. Du kan nå et bus- eller togstoppested på 0.2 km. Den nærmeste motorvejsafkørsel ligger 7 km væk. Læs mere om beliggenheden

Hvilke spisemuligheder tilbyder Camping Lei Suves?

Der er sørget godt for maden, for der ligger en restaurant direkte på pladsen. Derudover er der også en snackbar direkte på pladsen.

Med morgenbrødsservice direkte på pladsen kan du starte dagen afslappet.

Til selvforplejning er der en købmandsbutik direkte på pladsen.

Generelt vurderer gæsterne mad og drikke på pladsen til 4 ud af 5.

For resten kan gasflasker byttes direkte på pladsen.

Se alle muligheder i detaljer

Er der wi-fi eller internet på campingpladsen Camping Lei Suves?

Campingpladsen Camping Lei Suves har desværre endnu ikke givet oplysninger om wi-fi, men du kan efterspørge oplysningerne direkte hos campingpladsen. Send forespørgsel nu

Søg efter andre campingpladser i Provence-Alpes-Côte d'Azur, som tilbyder wi-fi

Er Camping Lei Suves handicapvenlig?

De fleste stier på campingpladsen Camping Lei Suves er asfalterede. Der er ramper til rådighed for kørestolsbrugere. Sanitetsfaciliteterne er handicapvenlige. Se alle campingpladsens faciliteter

Hvor mange standpladser har Camping Lei Suves?

Camping Lei Suves har 160 pladser til turister og 4 pladser til faste campister.

Se alle oplysninger om campingpladsen nu

Hvor stor er Camping Lei Suves?

Camping Lei Suves har en størrelse på 7,5 hektar.

Se alle oplysninger om campingpladsen nu

Hvad koster det at bo på Camping Lei Suves?

En overnatning på Camping Lei Suves koster 27,00 € - 55,00 €, men priserne varierer afhængigt af den valgte periode, gæster osv. På camping.info kan du indtaste dine rejsedatoer for at se aktuelle priser og ledige pladser.

Indtast dine rejsedatoer nu for at se aktuelle priser