Camping Königsee image 1

Camping Königsee


Bedømmelser

Bedømmelser i detaljer

  • Stilhed
    4.6

  • Mad / butikker
    2.7

  • Generel renlighed
    3.3

  • Renlighed af sanitære faciliteter
    2.9

  • Tilstand for lejeindkvartering
    2.5

  • Venlighed
    4.1

  • Infrastruktur
    3.4

  • Fritidsaktiviteter
    3.6

  • Beliggenhed
    4.1

  • Værdi for pengene
    3.3

  • Sanitære faciliteter
    2.8

Hvad gæster skriver

user image placeholder
user image placeholder
user image

Der er 3 camperanmeldelser.

Vis alle anmeldelser

Aktiviteter anbefalet af gæster

HikingVandreture (5 Gæster)
RelaxingSlapper af (5 Gæster)
CyclingCykling (4 Gæster)

Swimming
Svømning
(4 Gæster)
Fishing
Fiskeri
(3 Gæster)

Bedømt af gæster som "Velegnet til"

4.8
Gæster med telte
4.5
Gæster med hunde
4.3
Familier med børn under 12 år
4.2
Ældre borgere
3.8
Familier med børn under 12 år
3.7
Par
3.4
Ungdomsgrupper
3.0
Familier med børn under 18 år

Beskrivelse

Profil

ruhig gelegen an 3 kleinen Waldseen gesunde Luft, herrliche Wälder inmitten einzigartiger Vogel-,Pflanzen- und Tierwelt Angelmöglichkeit gut ausgeschilderte Wander- und Radwege Kremserfahrten 2 Sanitäreinrichtungen Kinderspielplatz
  • Størrelsen på webstedet: 9 ha
  • Samlet antal pladser: 250
  • Antal turistpladser: 50 (Heraf pakker: 10)
Foreslå ændring

Referencepris

Højsæson 16,50 €*
*To voksne, campingvogn, bil, elektricitet og lokale skat per nat

Driftstider

05. april - 15. oktober

Ejendomme

Faciliteter

  • Individuelle vaskekabiner(3)
  • Tørretumblere
  • Vaskemaskiner
  • Autocamper serviceområde
  • Internetterminal
  • Wi-Fi

Ved parkeringspladsen

  • Elektriske tilslutninger
  • Separat plads til ungdomsgrupper

Kæledyr

  • Hunde tilladt i højsæson
  • Hunde tilladt i lavsæson

Familie & Børn

  • Legeplads
  • Omklædningsrum for babyer
  • Børneunderholdningsprogram

Svømning & Wellness

  • Indendørs pool
  • Sauna
  • Udendørs pool
  • Varme kilder

Fritidsmuligheder

  • Bordtennis
  • Cykeludlejning
  • Minigolf(km)
  • Golf
  • Sejlads
  • Skilift
  • Tennis
  • Windsurfing

Pris & forplejning

  • Købmandsbutik
  • Restaurant(0,2 km)
  • Snackbar

Tilgængelighed

  • Universelt tilgængelige sanitære faciliteter

Lejeboliger

  • Bungalows
  • Ferielejligheder
  • Leje campingvogne
  • Udlejning telte

Ferietype

  • Permanent camping
  • Minicampingplads
  • Nudisme
  • Vintercamping

Beliggenhed

map
3.4

Vejbeskrivelse

von Halle (Saale) über B100 Abfahrt Uthausen von Leipzig über B2 Abfahrt Oppin von Lutherstadt Wittenberg über B100 Abfahrt Uthausen
  • : På pladsen
  • I bjergene: Nej
  • Næste by: 3 km
  • Næste by/landsby: 1,5 km
  • Tog- eller busstation: 0,5 km

Adresse

06773 Uthausen bei Wittenberg
Tyskland
GPS-koordinater
Lat 51.76389, Long 12.55639
Få rutevejledning
Foreslå ændring

Kontakt

Camping Königsee

Ofte stillede spørgsmål

Hvor langt er der fra søen til Camping Königsee?

Camping Königsee ligger direkte ud til søen. Læs mere om beliggenheden

Er hunde tilladt på campingpladsen Camping Königsee?

Hunde er tilladt i højsæsonen og lavsæsonen. Gæster vurderer Camping Königsee som "velegnet til gæster med hund" med 4.5 ud af 5. Læs detaljerede anmeldelser nu

Hvornår har Camping Königsee åbent?

Camping Königsee er åben fra 5. april til 15. oktober. Vis detaljer om campingpladsen

Er Camping Königsee familievenlig?

Gæster vurderer Camping Königsee som særligt velegnet til familier med børn under 6 år. Til fritidsaktiviteter tilbyder campingpladsen Camping Königsee many muligheder, såsom Legeplads og meget mere.

Se alle fritidsaktiviteter

Hvordan vurderer gæster og andre campister Camping Königsee?

Campister vurderer Camping Königsee til 3.4 ud af 5.

Gæster vurderer følgende faciliteter særligt godt: Stilhed, Venlighed, Beliggenhed

Ifølge gæsterne er Camping Königsee særligt velegnet til: Gæster med telte og Familier med børn under 12 år

Ifølge gæsterne er Camping Königsee ideel til: Vandreture og Slapper af

Læs alle campistanmeldelser

Er der indkøbsmuligheder i nærheden af Camping Königsee?

Der er en købmandsbutik direkte på campingpladsen. Den nærmeste by ligger 1.5 km væk, den nærmeste storby ligger 3 km væk. Læs mere om beliggenheden

Hvor langt er der til den nærmeste by fra Camping Königsee?

Den nærmeste by ligger 1.5 km væk, den nærmeste storby ligger 3 km væk. Du kan nå et bus- eller togstoppested på 0.5 km. Læs mere om beliggenheden

Hvilke spisemuligheder tilbyder Camping Königsee?

Der er sørget godt for maden, for der ligger en restaurant i en afstand af 0.2 km. Derudover er der også en snackbar direkte på pladsen.

Til selvforplejning er der en købmandsbutik direkte på pladsen.

Generelt vurderer gæsterne mad og drikke på pladsen til 2.7 ud af 5.

Se alle muligheder i detaljer

Er der wi-fi eller internet på campingpladsen Camping Königsee?

Campingpladsen Camping Königsee tilbyder desværre ikke wi-fi.

Er Camping Königsee handicapvenlig?

Sanitetsfaciliteterne er ikke handicapvenlige. Se alle campingpladsens faciliteter

Hvor mange standpladser har Camping Königsee?

Camping Königsee har 50 pladser til turister og 200 pladser til faste campister.

Se alle oplysninger om campingpladsen nu

Hvor stor er Camping Königsee?

Camping Königsee har en størrelse på 9 hektar.

Se alle oplysninger om campingpladsen nu

Hvad koster det at bo på Camping Königsee?

En overnatning på Camping Königsee koster fra 16,50 €, men priserne varierer afhængigt af den valgte periode, gæster osv. På camping.info kan du sende en uforpligtende forespørgsel til Camping Königsee for at få oplyst aktuelle priser og ledighed. Send forespørgsel nu