Från34,95€
Kalmar Camping - Rafshagsudden
- Öppettider: 16.05 - 14.09 - för närvarande i drift
- Adress: Rafshagen 430, 39598 Kalmar, Sverige - Visa på kartan
- Region: Kalmar
- Hemsida: www.kalmarcamping.se
Mina FANCLUB-förmåner på plats
Visa bara ditt FANCLUB-bevis vid ankomsten och njut av dessa förmåner!
- 1x gratis CamperClean/Camping Butler
10% rabatt
för uthyrning av bostäder- 1x gratis runda minigolf
- Fritt val av campingplats (i mån av tillgång)
Betyg
Betyg i detalj
- Fridfullhet4.5
- Mat / butiker3.7
- Allmän renlighet4.5
- Sanitetsanläggningars renlighet4.5
- Villkor för hyresbostäder3.8
- Vänlighet4.7
- Infrastruktur4.2
- Fritidsaktiviteter4.1
- Plats4.7
- Valuta för pengarna4.3
- Sanitetsanläggningar4.4
Aktiviteter som rekommenderas av gäster
Paddling
(22 Gäster)Cykling
(20 Gäster)Vandring
(16 Gäster)Turism
(12 Gäster)Motorbåt
(6 Gäster)Segling
(4 Gäster)Lugna promenader
(4 Gäster)Kultur
(3 Gäster)Bedömd av gäster som "Lämplig för"
Gäster med tält
Par
Pensionärer
Familjer med barn under 12 år
Familjer med barn under 6 år
Gäster med hundar
Familjer med barn under 18 år
Ungdomsgrupper
Beskrivning
Profil
NJUT AV HAVSUTSIKT OCH LUGNET Kalmar Camping - Rafshagsudden ligger på en idyllisk udde i Kalmarsund och erbjuder enastående utsikt över inte bara Ölandsbron utan även den vackra skärgården omkring. Campingen är perfekt för dig som uppskattar gott om utrymme …
- Campingkategori:
- Webbplatsens storlek: 5 ha (Markförhållanden: Gräs)
- Totalt antal ställplatser: 250
- Husbilsplatser framför grindarna: Tillgängligt
- Stoppplatser framför portarna även för husvagnar: Tillgängligt
Referens pris
Högsäsong 44,95 €*
Lågsäsong 34,95 €*
*Två vuxna, husvagn, bil, el och lokala skatter per natt
Öppettider
16. maj - 14. september
Egenskaper
Faciliteter
- Bord och bänkar
- Centralt lägereldsområde
- Husbils-serviceplats
- Individuella tvättbås(10)
- Internetterminal
- Kolgrill tillåten
- Lounge
- Torkrum
- Torktumlare
- Tvättmaskiner
- Utbyte av gasbehållare(10 km)
- Wi-Fi
- Förvaringsskåp
- Ved tillgänglig
Vid parkeringsplatsen
- Bil tillåten på planen
- Elektriska anslutningar
- Skugga på platsen(Halvt skuggad)
- Bilfria platser
- Gasanslutning på området
- Lägereld tillåtet på området
- Platsen har möjlighet till kemiskt bortskaffande
- Separat utrymme för ungdomsgrupper
- TV-anslutning på platsen
- Vattenanslutning på platsen
Sällskapsdjur
- Hundar tillåtna i hyresbostäder
- Hundar tillåtna under högsäsong
- Hundar tillåtna under lågsäsong
- Hundduschar
- Hundpark
- Område för hundsim
Familj & barn
- Barnunderhållningsprogram
- Lekplats
- Skötrum
- Djurpark
- Lekplatser inomhus
Simning & Friskvård
- Bastu
- Inomhuspool(15 km)
- Sandstrand
- Nudiststrand
- Utomhuspool
- Varma källor
- Vattenrutschkana
Fritidsmöjligheter
- Bangolf
- Båtuthyrning
- Cykelhyra
- Fiske
- Golf(15 km)
- Sjösättningsramp
- Volleyboll
- Bordtennis
- Dykplats
- Längdåkning
- Ridsport
- Segling
- Skidlift
- Tennis
- Vindsurfing
Pris & Catering
- Bröd säljs på plats
- Gatukök
- Mataffär
- Matlagningsmöjligheter
- Restaurang(10 km)
Tillgänglighet
- Allmän vattentillgång
- Allmänt tillgängliga sanitetsanläggningar
- Rullstolsramper
- De flesta stigar är asfalterade
Uthyrningsboende
- Bungalows
- Semesterlägenheter
- Hyra husvagnar
- Hyra tält
- Hyttar
Typ av semester
- Permanent camping
- Vintercamping
- Mindre campingplats
- Naturism
Plats

Vägbeskrivning
Skyltat till campingen från Väg E22. Vi ligger 1 mil Norr om Kalmar. Tag avfarten Fagerhult och följ skyltning mot Rafshagen sedan skyltning mot Kalmar Camping. Har ni problem att hitta hitta? Kontakta Oss - 0480-60464
- Hav: På plats
- i bergen: Nej
- Nästa stad: 15 km
- Nästa stad / by: 10 km
- Nära en tåg- eller busstation: 15 km
Adress
Rafshagen 43039598 Kalmar
Sverige
GPS-koordinater
Lat 56.75742, Long 16.37512
Få vägbeskrivningarKontakt
Kalmar Camping - Rafshagsudden
Ring eller faxa
Vanliga frågor
Vilka förmåner inom camping.info FANCLUB erbjuder Kalmar Camping - Rafshagsudden?
Som medlem i camping.info FANCLUB får du följande exklusiva FANCLUB-förmåner på Kalmar Camping - Rafshagsudden:
Läs mer om camping.info FANCLUB
- 1x gratis CamperClean/Camping Butler
- 10% rabatt - för uthyrning av bostäder
- 1x gratis runda minigolf
- Fritt val av campingplats (i mån av tillgång)
Är du inte medlem i FANCLUB än?
Få exklusiva rabatter och förmåner på Kalmar Camping - Rafshagsudden och på över 1000 andra campingplatser och parkeringsplatser över hela Europa!
Läs mer om camping.info FANCLUB
Hur långt från stranden ligger Kalmar Camping - Rafshagsudden?
Kalmar Camping - Rafshagsudden ligger direkt vid stranden. Läs mer om läget
Är hundar tillåtna på campingplatsen Kalmar Camping - Rafshagsudden?
Hundar är tillåtna under högsäsong och lågsäsong. Hundar är också tillåtna i hyresboenden. Gäster ger Kalmar Camping - Rafshagsudden betyget "lämplig för gäster med hundar" med 4.3 av 5. Läs detaljerade recensioner nu
När har Kalmar Camping - Rafshagsudden öppet?
Kalmar Camping - Rafshagsudden har öppet från 16. maj till 14. september. Kontrollera tillgänglighet nu
Är Kalmar Camping - Rafshagsudden familjevänlig?
Gäster anser att Kalmar Camping - Rafshagsudden är särskilt lämplig för familjer med barn under 6 och 12 år. För fritidsaktiviteter erbjuder campingplatsen Kalmar Camping - Rafshagsudden många möjligheter, som Lekplats, Barnunderhållningsprogram och mycket mer. Vid dåligt väder kan du använda inomhuspoolen (15 km bort).
Visa alla fritidsaktiviteter
Visa alla fritidsaktiviteter
Hur bedömer gäster och andra campare Kalmar Camping - Rafshagsudden?
Campare ger Kalmar Camping - Rafshagsudden betyget 4.5 av 5. Dutta gör Kalmar Camping - Rafshagsudden till en av de bäst rankade campingplatserna i Sverige.
Gäster ger följande egenskaper särskilt bra betyg: Vänlighet, Plats, Fridfullhet
Enligt gästerna är Kalmar Camping - Rafshagsudden särskilt lämplig för: Gäster med tält och Par
Enligt gästerna är Kalmar Camping - Rafshagsudden idealisk för: Bad och Avkopplande
Läs alla recensioner från campare
Gäster ger följande egenskaper särskilt bra betyg: Vänlighet, Plats, Fridfullhet
Enligt gästerna är Kalmar Camping - Rafshagsudden särskilt lämplig för: Gäster med tält och Par
Enligt gästerna är Kalmar Camping - Rafshagsudden idealisk för: Bad och Avkopplande
Läs alla recensioner från campare
Finnes det inköpsmöjligheter i närheten av Kalmar Camping - Rafshagsudden?
Det finns en livsmedelsbutik direkt på campingplatsen. Dessutom erbjuder Kalmar Camping - Rafshagsudden brödservice direkt på platsen. Närmaste ort ligger 10 km bort, närmaste stad ligger 15 km bort. Läs mer om läget
Hur långt är det till närmaste ort eller stad från Kalmar Camping - Rafshagsudden?
Närmaste ort ligger 10 km bort, närmaste stad ligger 15 km bort. Du kan nå en buss- eller tåghållplats på 15 km. Läs mer om läget
Vilka matalternativ erbjuder Kalmar Camping - Rafshagsudden?
Det är väl sörjt för maten, eftersom det finns en restaurang på 10 km avstånd. Dessutom finns det även en snackbar direkt på platsen.
Med brödservice direkt på platsen kan du starta dagen avslappnat.
För självhushållning finns en livsmedelsbutik direkt på platsen samt kokmöjligheter på platsen. Riktiga grillfantaster kan till och med tända kolgrillen.
Överlag ger gästerna maten och drycken på platsen 3.7 av 5.
Förresten kan gasolflaskor bytas på ett avstånd av 10 km. Och de som vill låna bord eller bänkar kan också göra det på plats.
Visa alla alternativ i detalj
Med brödservice direkt på platsen kan du starta dagen avslappnat.
För självhushållning finns en livsmedelsbutik direkt på platsen samt kokmöjligheter på platsen. Riktiga grillfantaster kan till och med tända kolgrillen.
Överlag ger gästerna maten och drycken på platsen 3.7 av 5.
Förresten kan gasolflaskor bytas på ett avstånd av 10 km. Och de som vill låna bord eller bänkar kan också göra det på plats.
Visa alla alternativ i detalj
Finns det wi-fi eller internet på campingplatsen Kalmar Camping - Rafshagsudden?
Campingplatsen Kalmar Camping - Rafshagsudden erbjuder wi-fi. Detta är gratis. Dessutom finns en internetterminal på plats.
Är Kalmar Camping - Rafshagsudden tillgänglighetsanpassad?
De flesta stigar på campingplatsen Kalmar Camping - Rafshagsudden är inte asfalterade. Ramper finns tillgängliga för rullstolsburna. Sanitetsanläggningarna är tillgänglighetsanpassade. Inget står i vägen för badglädje, eftersom tillgången till vattnet är tillgänglighetsanpassad. Visa alla campingplatsens faciliteter
Hur många platser har Kalmar Camping - Rafshagsudden?
Tyvärr har campingplatsen Kalmar Camping - Rafshagsudden inte lämnat någon information om turistplatser än. Skicka förfrågan nu
Sök efter andra campingplatser i Götaland
Sök efter andra campingplatser i Götaland
Hur stor är Kalmar Camping - Rafshagsudden?
Kalmar Camping - Rafshagsudden har en storlek på 5 hektar. Markförhållandet är: Gräs
Visa all information om campingplatsen nu
Visa all information om campingplatsen nu
Vad kostar det att bo på Kalmar Camping - Rafshagsudden?
En övernattning på Kalmar Camping - Rafshagsudden kostar 34,95 € - 44,95 €, men priserna varierar beroende på vald period, gäster osv. På camping.info kan du fylla i dina resedatum för att se aktuella priser och tillgänglighet.
Fyll i dina resedatum nu och se aktuella priser
Fyll i dina resedatum nu och se aktuella priser
Deutsch
English
Nederlands
français
italiano
Español
български
босански
čeština
dansk
Ελληνικά
eesti
suomi
hrvatski
magyar
lietuvių
latviešu
norsk bokmål
polski
português
română
русский
slovenčina
slovenščina
српски
svenska
Türkçe

