Från34,00€
Camping Rühler Schweiz
- Öppettider: 01.03 - 31.10 - för närvarande i drift
- Adress: Im Grossen Tal 0, 37619 Bodenwerder-Rühle, Tyskland - Visa på kartan
- Region: WeserberglandWeser
- Hemsida: www.camping-ruehler-schweiz.de
Mina FANCLUB-förmåner på plats
Visa bara ditt FANCLUB-bevis vid ankomsten och njut av dessa förmåner!
Campa längre och betala mindre:
Från 7 dagar ger vi en rabatt på 50€ på bokningsvärdet- 1 hund läger gratis
- 1x välkomstgåva
Sen utcheckning
till 20:00 (i mån av tillgång)
Betyg
Betyg i detalj
- Fridfullhet4.3
- Mat / butiker3.5
- Allmän renlighet4.3
- Sanitetsanläggningars renlighet4.0
- Villkor för hyresbostäder3.8
- Vänlighet4.5
- Infrastruktur3.8
- Fritidsaktiviteter4.0
- Plats4.7
- Valuta för pengarna4.2
- Sanitetsanläggningar3.5
Aktiviteter som rekommenderas av gäster
Avkopplande
(20 Gäster)Fiske
(19 Gäster)Bad
(15 Gäster)Motorbåt
(13 Gäster)Motorcykel
(10 Gäster)Kultur
(3 Gäster)Turism
(3 Gäster)Lugna promenader
(2 Gäster)Bedömd av gäster som "Lämplig för"
Gäster med tält
Par
Gäster med hundar
Pensionärer
Familjer med barn under 12 år
Ungdomsgrupper
Familjer med barn under 6 år
Familjer med barn under 18 år
Beskrivning
Profil
Der Campingplatz Rühler Schweiz am Ufer der Weser konnte im Jahr 2022 sein 50-jähriges Jubiläum feiern und erstrahlt nun im Jahre 2025 durch einen Betreiberwechsel in neuem Glanz. Seit vielen Jahrzehnten ist der Campingplatz ein beliebter Ort der Entspannung für …
- Campingkategori:
- Webbplatsens storlek: 9 ha (Markförhållanden: Gräs)
- Totalt antal ställplatser: 360
- Antal turistplatser: 100 (Varav paket: 10)
- Husbilsplatser framför grindarna: 0
- Stoppplatser framför portarna även för husvagnar: Inte tillgänglig
Referens pris
Högsäsong 36,00 €*
Lågsäsong 34,00 €*
*Två vuxna, husvagn, bil, el och lokala skatter per natt
Öppettider
01. mars - 31. oktober
Egenskaper
Faciliteter
- Bord och bänkar
- Centralt lägereldsområde
- Husbils-serviceplats
- Individuella tvättbås(13)
- Internetterminal
- Kolgrill tillåten
- Lounge
- Torkrum
- Torktumlare
- Tvättmaskiner
- Utbyte av gasbehållare
- Wi-Fi
- Förvaringsskåp
Vid parkeringsplatsen
- Bil tillåten på planen
- Elektriska anslutningar
- Separat utrymme för ungdomsgrupper
- Skugga på platsen(Lite skuggad)
- Bilfria platser
- Gasanslutning på området
- Lägereld tillåtet på området
- Platsen har möjlighet till kemiskt bortskaffande
- TV-anslutning på platsen
- Vattenanslutning på platsen
Sällskapsdjur
- Hundar tillåtna under högsäsong
- Hundar tillåtna under lågsäsong
- Hundpark
- Område för hundsim
- Hundduschar
Familj & barn
- Lekplats
- Skötrum
- Barnunderhållningsprogram
- Djurpark
- Lekplatser inomhus
Simning & Friskvård
- Inomhuspool(3 km)
- Utomhuspool
- Varma källor(30 km)
- Öppet vatten-bad(Flod)
- Bastu
- Nudiststrand
- Sandstrand
- Vattenrutschkana
Fritidsmöjligheter
- Bangolf(4 km)
- Bordtennis
- Båtuthyrning
- Cykelhyra
- Fiske
- Golf(18 km)
- Ridsport(3 km)
- Sjösättningsramp
- Tennis(3 km)
- Dykplats
- Kitesurfing
- Längdåkning
- Segling
- Skidlift
- Surfing
- Vindsurfing
Pris & Catering
- Bröd säljs på plats
- Gatukök
- Mataffär(3 km)
- Matlagningsmöjligheter
- Restaurang
Tillgänglighet
- Allmän vattentillgång
- Allmänt tillgängliga sanitetsanläggningar
- De flesta stigar är asfalterade
- Rullstolsramper
Uthyrningsboende
- Hyra husvagnar
- Hyttar
- Semesterlägenheter
- Bungalows
- Hyra tält
Typ av semester
- Permanent camping
- Mindre campingplats
- Naturism
- Vintercamping
Plats

Vägbeskrivning
B83 Hameln - Holzminden, in Bodenwerder turn left, drive over the the Bridge, turn right, follow the street straight 4 km to Rühle.
- Flod: På plats
- i bergen: Nej
- Höjd (över havet): 5 m
- Nästa stad: 3 km
- Nästa stad / by: 1 km
- Nära en tåg- eller busstation: 0,1 km
- Motorvägsavfart: 50 km
Adress
Im Grossen Tal 037619 Bodenwerder-Rühle
Tyskland
GPS-koordinater
Lat 51.94306, Long 9.50972
Få vägbeskrivningarKontakt
Camping Rühler Schweiz
Ring eller faxa
Vanliga frågor
Vilka förmåner inom camping.info FANCLUB erbjuder Camping Rühler Schweiz?
Som medlem i camping.info FANCLUB får du följande exklusiva FANCLUB-förmåner på Camping Rühler Schweiz:
Läs mer om camping.info FANCLUB
- Campa längre och betala mindre: - Från 7 dagar ger vi en rabatt på 50€ på bokningsvärdet
- 1 hund läger gratis
- 1x välkomstgåva
- Sen utcheckning - till 20:00 (i mån av tillgång)
Är du inte medlem i FANCLUB än?
Få exklusiva rabatter och förmåner på Camping Rühler Schweiz och på över 1000 andra campingplatser och parkeringsplatser över hela Europa!
Läs mer om camping.info FANCLUB
Hur långt från floden ligger Camping Rühler Schweiz?
Camping Rühler Schweiz ligger direkt vid floden. Läs mer om läget
Är hundar tillåtna på campingplatsen Camping Rühler Schweiz?
Hundar är tillåtna under högsäsong och lågsäsong. Gäster ger Camping Rühler Schweiz betyget "lämplig för gäster med hundar" med 4.2 av 5. Läs detaljerade recensioner nu
När har Camping Rühler Schweiz öppet?
Camping Rühler Schweiz har öppet från 1. mars till 31. oktober. Visa detaljer om campingplatsen
Är Camping Rühler Schweiz familjevänlig?
För fritidsaktiviteter erbjuder campingplatsen Camping Rühler Schweiz många möjligheter, som Lekplats, Ridsport, Utomhuspool och mycket mer. Vid dåligt väder kan du använda inomhuspoolen (3 km bort).
Visa alla fritidsaktiviteter
Visa alla fritidsaktiviteter
Hur bedömer gäster och andra campare Camping Rühler Schweiz?
Campare ger Camping Rühler Schweiz betyget 4 av 5.
Gäster ger följande egenskaper särskilt bra betyg: Plats, Vänlighet, Fridfullhet
Enligt gästerna är Camping Rühler Schweiz särskilt lämplig för: Gäster med tält och Par
Enligt gästerna är Camping Rühler Schweiz idealisk för: Cykling och Paddling
Läs alla recensioner från campare
Gäster ger följande egenskaper särskilt bra betyg: Plats, Vänlighet, Fridfullhet
Enligt gästerna är Camping Rühler Schweiz särskilt lämplig för: Gäster med tält och Par
Enligt gästerna är Camping Rühler Schweiz idealisk för: Cykling och Paddling
Läs alla recensioner från campare
Finnes det inköpsmöjligheter i närheten av Camping Rühler Schweiz?
Det finns en livsmedelsbutik 3 km bort. Dessutom erbjuder Camping Rühler Schweiz brödservice direkt på platsen. Närmaste ort ligger 1 km bort, närmaste stad ligger 3 km bort. Läs mer om läget
Hur långt är det till närmaste ort eller stad från Camping Rühler Schweiz?
Närmaste ort ligger 1 km bort, närmaste stad ligger 3 km bort. Du kan nå en buss- eller tåghållplats på 0.1 km. Närmeste motorvägsavfart ligger 50 km bort. Läs mer om läget
Vilka matalternativ erbjuder Camping Rühler Schweiz?
Det är väl sörjt för maten, eftersom det finns en restaurang direkt på platsen. Dessutom finns det även en snackbar direkt på platsen.
Med brödservice direkt på platsen kan du starta dagen avslappnat.
För självhushållning finns en livsmedelsbutik på ett avstånd av 3 km samt kokmöjligheter på platsen. Riktiga grillfantaster kan till och med tända kolgrillen.
Överlag ger gästerna maten och drycken på platsen 3.5 av 5.
Förresten kan gasolflaskor bytas direkt på platsen. Och de som vill låna bord eller bänkar kan också göra det på plats.
Visa alla alternativ i detalj
Med brödservice direkt på platsen kan du starta dagen avslappnat.
För självhushållning finns en livsmedelsbutik på ett avstånd av 3 km samt kokmöjligheter på platsen. Riktiga grillfantaster kan till och med tända kolgrillen.
Överlag ger gästerna maten och drycken på platsen 3.5 av 5.
Förresten kan gasolflaskor bytas direkt på platsen. Och de som vill låna bord eller bänkar kan också göra det på plats.
Visa alla alternativ i detalj
Finns det wi-fi eller internet på campingplatsen Camping Rühler Schweiz?
Campingplatsen Camping Rühler Schweiz erbjuder wi-fi. Detta är gratis. Dessutom finns en internetterminal på plats.
Är Camping Rühler Schweiz tillgänglighetsanpassad?
De flesta stigar på campingplatsen Camping Rühler Schweiz är asfalterade. Ramper finns tillgängliga för rullstolsburna. Sanitetsanläggningarna är tillgänglighetsanpassade. Inget står i vägen för badglädje, eftersom tillgången till vattnet är tillgänglighetsanpassad. Visa alla campingplatsens faciliteter
Hur många platser har Camping Rühler Schweiz?
Camping Rühler Schweiz har 100 platser för turister och 260 platser för säsongscampare.
Visa all information om campingplatsen nu
Visa all information om campingplatsen nu
Hur stor är Camping Rühler Schweiz?
Camping Rühler Schweiz har en storlek på 9 hektar. Markförhållandet är: Gräs
Visa all information om campingplatsen nu
Visa all information om campingplatsen nu
Vad kostar det att bo på Camping Rühler Schweiz?
En övernattning på Camping Rühler Schweiz kostar 34,00 € - 36,00 €, men priserna varierar beroende på vald period, gäster osv. På camping.info kan du skicka en icke-bindande förfrågan till Camping Rühler Schweiz för att få reda på aktuella priser och tillgänglighet. Skicka förfrågan nu
Deutsch
English
Nederlands
français
italiano
Español
български
босански
čeština
dansk
Ελληνικά
eesti
suomi
hrvatski
magyar
lietuvių
latviešu
norsk bokmål
polski
português
română
русский
slovenčina
slovenščina
српски
svenska
Türkçe



