Camping Manu image 1

Camping Manu


Betyg

Betyg i detalj

  • Fridfullhet
    4.5

  • Mat / butiker
    4.0

  • Allmän renlighet
    3.5

  • Sanitetsanläggningars renlighet
    4.0

  • Vänlighet
    4.5

  • Infrastruktur
    4.0

  • Fritidsaktiviteter
    5.0

  • Plats
    4.5

  • Valuta för pengarna
    5.0

  • Sanitetsanläggningar
    3.5

Aktiviteter som rekommenderas av gäster

HikingVandring (2 Gäster)
RelaxingAvkopplande (2 Gäster)
SwimmingBad (2 Gäster)

Kayak
Paddling
(1 Gäst)
Surfing
Surfa
(1 Gäst)

Bedömd av gäster som "Lämplig för"

5.0
Gäster med hundar
4.5
Gäster med tält
4.5
Par
4.0
Familjer med barn under 18 år
4.0
Pensionärer
4.0
Ungdomsgrupper
3.5
Familjer med barn under 12 år
3.0
Familjer med barn under 6 år

Beskrivning

Profil

Ingen beskrivning än.

  • Webbplatsens storlek: 4 ha (Markförhållanden: Gräs)
  • Totalt antal ställplatser: 120
  • Antal turistplatser: 110
Föreslå ändring

Referens pris

Högsäsong 19,90 €*
*Två vuxna, husvagn, bil, el och lokala skatter per natt

Öppettider

15. juni - 15. september

Egenskaper

Faciliteter

  • Individuella tvättbås(10)
  • Internetterminal(km)
  • Kolgrill tillåten
  • Tvättmaskiner
  • Bord och bänkar
  • Centralt lägereldsområde
  • Förvaringsskåp
  • Husbils-serviceplats
  • Lounge
  • Torkrum
  • Torktumlare
  • Ved tillgänglig
  • Wi-Fi

Vid parkeringsplatsen

  • Bil tillåten på planen
  • Elektriska anslutningar
  • Skugga på platsen(Lite skuggad)
  • Bilfria platser
  • Lägereld tillåtet på området
  • Separat utrymme för ungdomsgrupper

Sällskapsdjur

  • Hundar tillåtna i hyresbostäder
  • Hundar tillåtna under högsäsong
  • Område för hundsim(0,1 km)
  • Hundduschar
  • Hundpark

Familj & barn

  • Barnunderhållningsprogram
  • Djurpark
  • Lekplats
  • Lekplatser inomhus
  • Skötrum

Simning & Friskvård

  • Öppet vatten-bad(0,1 km, Sjö)
  • Bastu
  • Inomhuspool
  • Nudiststrand
  • Utomhuspool
  • Vattenrutschkana

Fritidsmöjligheter

  • Bangolf(km)
  • Båtuthyrning(0,2 km)
  • Cykelhyra(km)
  • Fiske(0,2 km)
  • Golf(40 km)
  • Ridsport(km)
  • Segling(0,2 km)
  • Tennis(km)
  • Vindsurfing(0,2 km)
  • Bordtennis

Pris & Catering

  • Bröd säljs på plats(Endast under högsäsong)
  • Gatukök(0,2 km)
  • Mataffär(km)
  • Restaurang(0,2 km)
  • Matlagningsmöjligheter

Tillgänglighet

  • Allmän vattentillgång
  • Allmänt tillgängliga sanitetsanläggningar

Uthyrningsboende

  • Bungalows
  • Hyra husvagnar
  • Hyra tält
  • Semesterlägenheter

Typ av semester

  • Mindre campingplats
  • Naturism
  • Permanent camping
  • Vintercamping

Plats

map
3.5

Vägbeskrivning

Camping Manu is in France in the Hautes Alpes, « Real Alps », 200km from Marseille and 120 km from Grenoble. Camping Manu is in Crots, a pleasant and rustic village on RN94, 40 km east of Gap, 50 km …west of Briançon. It is just between Embrun (east) and Savines-le-Lac (west), exactly 5 km each side. But, Camping Manu, where is it exactly? It is situated 1 km from the village Crots, “les pieds dans” le lac de Serre Ponçon, the second biggest dam in Europe. When you come, from a distance, which big road to take? From Marseille : motorway A51 via Gap. From Lyon, Grenoble, RN75 Luz La Croix Haute or RN85 Route Napoléon to Gap, then RN94 to Crots, there, do not enter the village, but turn left to the lake
  • Hav: 200 km
  • Sjö: På plats
  • Flod: 2 km
  • Nästa stad: 4 km
  • Nästa stad / by: 0,5 km
  • Nära en tåg- eller busstation: 4 km

Adress

route de la plage 873
05200 Crots
Frankrike
GPS-koordinater
Lat 44.5382226, Long 6.460457000000001
Få vägbeskrivningar
Föreslå ändring

Kontakt

Camping Manu

call or fax
Ring eller faxa

Vanliga frågor

Hur långt från sjön ligger Camping Manu?

Camping Manu ligger direkt vid sjön. Läs mer om läget

Är hundar tillåtna på campingplatsen Camping Manu?

Hundar är tillåtna under högsäsong, men inte under lågsäsong. Hundar är också tillåtna i hyresboenden. Gäster ger Camping Manu betyget "lämplig för gäster med hundar" med 5 av 5. Läs detaljerade recensioner nu

När har Camping Manu öppet?

Camping Manu har öppet från 15. juni till 15. september. Visa detaljer om campingplatsen

Är Camping Manu familjevänlig?

Gäster anser att Camping Manu är särskilt lämplig för familjer med barn under 18 år. För fritidsaktiviteter erbjuder campingplatsen Camping Manu många möjligheter, som Ridsport och mycket mer.

Visa alla fritidsaktiviteter

Hur bedömer gäster och andra campare Camping Manu?

Campare ger Camping Manu betyget 3.5 av 5.

Gäster ger följande egenskaper särskilt bra betyg: Fritidsaktiviteter, Valuta för pengarna, Fridfullhet

Enligt gästerna är Camping Manu särskilt lämplig för: Gäster med hundar och Gäster med tält

Enligt gästerna är Camping Manu idealisk för: Vandring och Avkopplande

Läs alla recensioner från campare

Finnes det inköpsmöjligheter i närheten av Camping Manu?

Det finns en livsmedelsbutik 2 km bort. Dessutom erbjuder Camping Manu brödservice direkt på platsen under högsäsong. Närmaste ort ligger 0.5 km bort, närmaste stad ligger 4 km bort. Läs mer om läget

Hur långt är det till närmaste ort eller stad från Camping Manu?

Närmaste ort ligger 0.5 km bort, närmaste stad ligger 4 km bort. Du kan nå en buss- eller tåghållplats på 4 km. Läs mer om läget

Vilka matalternativ erbjuder Camping Manu?

Det är väl sörjt för maten, eftersom det finns en restaurang på 0.2 km avstånd. Dessutom finns det även en snackbar på ett avstånd av 0.2 km.

Med brödservice direkt på platsen (endast under högsäsong) kan du starta dagen avslappnat.

För självhushållning finns en livsmedelsbutik på ett avstånd av 2 km. Riktiga grillfantaster kan till och med tända kolgrillen.

Överlag ger gästerna maten och drycken på platsen 4 av 5.

Visa alla alternativ i detalj

Finns det wi-fi eller internet på campingplatsen Camping Manu?

Campingplatsen Camping Manu erbjuder tyvärr inte wi-fi.

Är Camping Manu tillgänglighetsanpassad?

Sanitetsanläggningarna är tillgänglighetsanpassade. Inget står i vägen för badglädje, eftersom tillgången till vattnet är tillgänglighetsanpassad. Visa alla campingplatsens faciliteter

Hur många platser har Camping Manu?

Camping Manu har 110 platser för turister och 10 platser för säsongscampare.

Visa all information om campingplatsen nu

Hur stor är Camping Manu?

Camping Manu har en storlek på 4 hektar. Markförhållandet är: Gräs

Visa all information om campingplatsen nu

Vad kostar det att bo på Camping Manu?

En övernattning på Camping Manu kostar från 19,90 €, men priserna varierar beroende på vald period, gäster osv. På camping.info kan du skicka en icke-bindande förfrågan till Camping Manu för att få reda på aktuella priser och tillgänglighet. Skicka förfrågan nu