Från44,40€
Camping des Playes
- Öppettider: 01.01 - 31.12 - för närvarande i drift
- Adress: Grand 419, 83140 Six Fours Les Plages, Frankrike - Visa på kartan
- Region: ToulonVarCôte d'AzurProvenceSydfrankrikeMittelmeer
Betyg
Beskrivning
Profil
If you are looking for a holiday on the beaches of the Côte d'Azur, the 4-star campsite Les Playes in Six-Fours Les Plages, near Toulon, is perfect for you. Thanks to its ideal location between Sanary-sur-Mer and Seyne-sur-Mer, you can …
- Campingkategori:
- Webbplatsens storlek: 1,5 ha (Markförhållanden: Grus)
- Totalt antal ställplatser: 100
- Antal turistplatser: 46
Referens pris
Högsäsong 44,40 €*
*Två vuxna, husvagn, bil, el och lokala skatter per natt
Öppettider
01. januari - 31. december
Egenskaper
Faciliteter
- Husbils-serviceplats
- Individuella tvättbås(12)
- Tvättmaskiner
- Utbyte av gasbehållare
- Wi-Fi(Pris okänt)
- Bord och bänkar
- Centralt lägereldsområde
- Förvaringsskåp
- Internetterminal
- Kolgrill tillåten
- Torktumlare
- Ved tillgänglig
Vid parkeringsplatsen
- Elektriska anslutningar
- Platsen har möjlighet till kemiskt bortskaffande
- Separat utrymme för ungdomsgrupper
- Skugga på platsen(Halvt skuggad)
- TV-anslutning på platsen
- Vattenanslutning på platsen
- Bilfria platser
- Gasanslutning på området
- Lägereld tillåtet på området
Sällskapsdjur
- Hundar tillåtna i hyresbostäder
- Hundar tillåtna under högsäsong
- Hundar tillåtna under lågsäsong
- Hundduschar
Familj & barn
- Barnunderhållningsprogram
- Lekplats
- Skötrum
- Lekplatser inomhus
Simning & Friskvård
- Sandstrand(1,5 km)
- Utomhuspool
- Öppet vatten-bad(1,5 km, Hav)
- Bastu
- Inomhuspool
- Varma källor
Fritidsmöjligheter
- Bangolf(2 km)
- Bordtennis
- Båtuthyrning(3 km)
- Cykelhyra(2 km)
- Dykplats(5 km)
- Fiske(3 km)
- Ridsport(5 km)
- Segling(2 km)
- Sjösättningsramp(3 km)
- Tennis(1 km)
- Vindsurfing(2 km)
- Längdåkning
- Skidlift
Pris & Catering
- Bröd säljs på plats(Endast under högsäsong)
- Gatukök
- Mataffär(0,3 km)
- Restaurang
Tillgänglighet
- Allmänt tillgängliga sanitetsanläggningar
- Rullstolsramper
Uthyrningsboende
- Bungalows
- Hyra husvagnar
- Hyra tält
- Hyttar
- Semesterlägenheter
Typ av semester
- Permanent camping
- Vintercamping
- Mindre campingplats
- Naturism
Plats

Vägbeskrivning
In Six-Fours-les-Plages, follow the arrows to Les Playes. The campsite is signposted.
- Hav: 1,5 km
- i bergen: Nej
- Nästa stad: 2 km
- Nästa stad / by: 1,5 km
- Nära en tåg- eller busstation: 0,3 km
- Motorvägsavfart: 5 km
Adress
Grand 41983140 Six Fours Les Plages
Frankrike
GPS-koordinater
Lat 43.11307, Long 5.83021
Få vägbeskrivningarKontakt
Camping des Playes
Ring eller faxa
Vanliga frågor
Hur långt från stranden ligger Camping des Playes?
Camping des Playes ligger 1.5 km från stranden. Läs mer om läget
Är hundar tillåtna på campingplatsen Camping des Playes?
Hundar är tillåtna under högsäsong och lågsäsong. Hundar är också tillåtna i hyresboenden.
När har Camping des Playes öppet?
Camping des Playes har öppet från 1. januari till 31. december. Visa detaljer om campingplatsen
Är Camping des Playes familjevänlig?
För fritidsaktiviteter erbjuder campingplatsen Camping des Playes många möjligheter, som Lekplats, Ridsport, Utomhuspool, Barnunderhållningsprogram och mycket mer.
Visa alla fritidsaktiviteter
Visa alla fritidsaktiviteter
Hur bedömer gäster och andra campare Camping des Playes?
Campingplatsen Camping des Playes har inte blivit recenserad av andra campare än.
Recensera Camping des Playes nu
Visa de bästa campingplatserna i Provence-Alpes-Côte d'Azur
Visa de bästa campingplatserna i regionen Toulon
Visa de bästa campingplatserna i regionen Var
Visa de bästa campingplatserna i regionen Côte d'Azur
Visa de bästa campingplatserna i regionen Provence
Visa de bästa campingplatserna i regionen Sydfrankrike
Visa de bästa campingplatserna i regionen Mittelmeer
Recensera Camping des Playes nu
Visa de bästa campingplatserna i Provence-Alpes-Côte d'Azur
Visa de bästa campingplatserna i regionen Toulon
Visa de bästa campingplatserna i regionen Var
Visa de bästa campingplatserna i regionen Côte d'Azur
Visa de bästa campingplatserna i regionen Provence
Visa de bästa campingplatserna i regionen Sydfrankrike
Visa de bästa campingplatserna i regionen Mittelmeer
Finnes det inköpsmöjligheter i närheten av Camping des Playes?
Det finns en livsmedelsbutik 0.3 km bort. Dessutom erbjuder Camping des Playes brödservice direkt på platsen under högsäsong. Närmaste ort ligger 1.5 km bort, närmaste stad ligger 2 km bort. Läs mer om läget
Hur långt är det till närmaste ort eller stad från Camping des Playes?
Närmaste ort ligger 1.5 km bort, närmaste stad ligger 2 km bort. Du kan nå en buss- eller tåghållplats på 0.3 km. Närmeste motorvägsavfart ligger 5 km bort. Läs mer om läget
Vilka matalternativ erbjuder Camping des Playes?
Det är väl sörjt för maten, eftersom det finns en restaurang direkt på platsen. Dessutom finns det även en snackbar direkt på platsen.
Med brödservice direkt på platsen (endast under högsäsong) kan du starta dagen avslappnat.
För självhushållning finns en livsmedelsbutik på ett avstånd av 0.3 km.
Förresten kan gasolflaskor bytas direkt på platsen.
Visa alla alternativ i detalj
Med brödservice direkt på platsen (endast under högsäsong) kan du starta dagen avslappnat.
För självhushållning finns en livsmedelsbutik på ett avstånd av 0.3 km.
Förresten kan gasolflaskor bytas direkt på platsen.
Visa alla alternativ i detalj
Finns det wi-fi eller internet på campingplatsen Camping des Playes?
Campingplatsen Camping des Playes erbjuder wi-fi.
Är Camping des Playes tillgänglighetsanpassad?
Det finns inga ramper för rullstolsburna. Sanitetsanläggningarna är tillgänglighetsanpassade. Visa alla campingplatsens faciliteter
Hur många platser har Camping des Playes?
Camping des Playes har 46 platser för turister och 54 platser för säsongscampare.
Visa all information om campingplatsen nu
Visa all information om campingplatsen nu
Hur stor är Camping des Playes?
Camping des Playes har en storlek på 1,5 hektar. Markförhållandet är: Grus
Visa all information om campingplatsen nu
Visa all information om campingplatsen nu
Vad kostar det att bo på Camping des Playes?
En övernattning på Camping des Playes kostar från 44,40 €, men priserna varierar beroende på vald period, gäster osv. På camping.info kan du skicka en icke-bindande förfrågan till Camping des Playes för att få reda på aktuella priser och tillgänglighet. Skicka förfrågan nu
Deutsch
English
Nederlands
français
italiano
Español
български
босански
čeština
dansk
Ελληνικά
eesti
suomi
hrvatski
magyar
lietuvių
latviešu
norsk bokmål
polski
português
română
русский
slovenčina
slovenščina
српски
svenska
Türkçe
