See-Camping Wimmer image 1

See-Camping Wimmer


Betyg

Betyg i detalj

  • Fridfullhet
    3.8

  • Mat / butiker
    3.8

  • Allmän renlighet
    4.7

  • Sanitetsanläggningars renlighet
    4.6

  • Villkor för hyresbostäder
    3.7

  • Vänlighet
    4.6

  • Infrastruktur
    4.4

  • Fritidsaktiviteter
    4.6

  • Plats
    4.6

  • Valuta för pengarna
    4.4

  • Sanitetsanläggningar
    4.2

Vad gäster skriver

user image placeholder
user image placeholder
user image placeholder

Det finns 3 ytterligare omdömen från campare.

Visa alla recensioner

Aktiviteter som rekommenderas av gäster

HikingVandring (21 Gäster)
SwimmingBad (19 Gäster)
CyclingCykling (14 Gäster)

Relaxing
Avkopplande
(11 Gäster)
Mountainbiking
Mountain biking
(8 Gäster)
Kayak
Paddling
(6 Gäster)
Strolling
Lugna promenader
(6 Gäster)
Sailing
Segling
(5 Gäster)
Surfing
Surfa
(5 Gäster)
Climbing
Klättring
(3 Gäster)
Fishing
Fiske
(3 Gäster)

Bedömd av gäster som "Lämplig för"

4.8
Pensionärer
4.7
Gäster med tält
4.7
Par
4.7
Gäster med hundar
4.1
Familjer med barn under 12 år
4.1
Familjer med barn under 18 år
3.7
Familjer med barn under 6 år
2.8
Ungdomsgrupper

Beskrivning

Profil

See-Camping Wimmer – Summer Feeling Right by Lake Achensee Welcome to See-Camping Wimmer – your ideal campsite right on the shores of Lake Achensee! Here, you’ll enjoy that true summer feeling in a central location with everything you need for …a relaxing family holiday. The location couldn’t be better: the beach with a playground is just 100 meters away, the nearest boat dock is only 250 meters, and there’s a small supermarket right across the street for fresh bread rolls and all your daily needs. Our entire campsite is clean and well-maintained – we take great pride in our modern sanitary facilities, which are cleaned several times a day. Comfort is our top priority: each pitch has its own power connection, and we don’t charge any connection fees. You’ll also find a washing machine, dryer, and freezer available for your use. You won’t go hungry either – there’s a cozy restaurant right on site. The Buchau water sports center is just 200 meters away – perfect for anyone who enjoys being active on the lake. If you’re into hiking, scenic trails start right at the campsite, and the Rofan cable car is just 1 kilometer away. Whether you’re traveling with a motorhome, caravan, or tent – here you can enjoy the beauty of nature without giving up comfort. We look forward to welcoming you!
  • Webbplatsens storlek: 1,5 ha (Markförhållanden: Gräs)
  • Totalt antal ställplatser: 95
  • Antal turistplatser: 90 (Varav paket: 90)
  • Husbilsplatser framför grindarna: Inte tillgänglig
  • Stoppplatser framför portarna även för husvagnar: Inte tillgänglig
Föreslå ändring

Referens pris

Högsäsong 27,00 €*
*Två vuxna, husvagn, bil, el och lokala skatter per natt

Öppettider

15. április - 30. október
16. december - 01. március

Egenskaper

Faciliteter

  • Husbils-serviceplats
  • Individuella tvättbås(14)
  • Internetterminal(0,5 km)
  • Kolgrill tillåten
  • Torkrum
  • Torktumlare
  • Tvättmaskiner
  • Utbyte av gasbehållare
  • Wi-Fi(Betald)
  • Bad att hyra
  • Bord och bänkar
  • Centralt lägereldsområde
  • Förvaringsskåp
  • Lounge
  • Ved tillgänglig

Vid parkeringsplatsen

  • Bil tillåten på planen
  • Elektriska anslutningar
  • Skugga på platsen(Lite skuggad)
  • Bilfria platser
  • Gasanslutning på området
  • Lägereld tillåtet på området
  • Platsen har möjlighet till kemiskt bortskaffande
  • Separat utrymme för ungdomsgrupper
  • TV-anslutning på platsen
  • Vattenanslutning på platsen

Sällskapsdjur

  • Hundar tillåtna under högsäsong
  • Hundar tillåtna under lågsäsong
  • Område för hundsim(0,1 km)
  • Hundar tillåtna i hyresbostäder
  • Hundduschar
  • Hundpark

Familj & barn

  • Lekplats(0,1 km)
  • Skötrum
  • Barnunderhållningsprogram
  • Djurpark
  • Lekplatser inomhus

Simning & Friskvård

  • Bastu(0,1 km)
  • Inomhuspool(0,1 km)
  • Sandstrand(0,2 km)
  • Utomhuspool(0,1 km)
  • Varma källor(20 km)
  • Vattenrutschkana(0,1 km)
  • Öppet vatten-bad(0,2 km, Sjö)
  • Nudiststrand

Fritidsmöjligheter

  • Bangolf(km)
  • Båtuthyrning(0,2 km)
  • Cykelhyra
  • Fiske(0,1 km)
  • Golf(km)
  • Längdåkning
  • Ridsport(0,2 km)
  • Segling(0,2 km)
  • Skidlift(km)
  • Tennis(0,2 km)
  • Vindsurfing(0,2 km)
  • Volleyboll(0,2 km)
  • Bordtennis
  • Dykplats
  • Sjösättningsramp

Pris & Catering

  • Bröd säljs på plats
  • Gatukök(01.01.-31.12.)
  • Mataffär(0,05 km, 01.01.-31.12.)
  • Restaurang(01.01.-31.12.)
  • Matlagningsmöjligheter

Tillgänglighet

  • De flesta stigar är asfalterade
  • Allmänt tillgängliga sanitetsanläggningar
  • Rullstolsramper

Uthyrningsboende

  • Bungalows
  • Hyra husvagnar
  • Hyra tält
  • Hyttar
  • Semesterlägenheter

Typ av semester

  • Vintercamping
  • Mindre campingplats
  • Naturism
  • Permanent camping

Plats

map
4.4

Vägbeskrivning

If you're coming from Jenbach, follow the Achenseestrasse towards Maurach for about 6 km. Once you enter the village, the campsite is directly on the main road, just before reaching the lake, on the right-hand side. Just follow the signs – …you can’t miss it!
  • Sjö: På plats
  • i bergen: Ja
  • Höjd (över havet): 930 m
  • Nästa stad / by: 1 km
  • Nära en tåg- eller busstation: 0,1 km
  • Motorvägsavfart: 10 km

Adress

Achenseestrasse 75
6212 Maurach
Österrike
GPS-koordinater
Lat 47.43309, Long 11.73476
Få vägbeskrivningar
Föreslå ändring

Kontakt

See-Camping Wimmer

call or fax
Ring eller faxa

Vanliga frågor

Hur långt från sjön ligger See-Camping Wimmer?

See-Camping Wimmer ligger direkt vid sjön. Läs mer om läget

Är hundar tillåtna på campingplatsen See-Camping Wimmer?

Hundar är tillåtna under högsäsong och lågsäsong. Hundar är inte tillåtna i hyresboenden. Gäster ger See-Camping Wimmer betyget "lämplig för gäster med hundar" med 4.7 av 5. Läs detaljerade recensioner nu

När har See-Camping Wimmer öppet?

See-Camping Wimmer har öppet från 15. április till 30. október och från 16. december till 1. március. Visa detaljer om campingplatsen

Är See-Camping Wimmer familjevänlig?

Gäster anser att See-Camping Wimmer är särskilt lämplig för familjer med barn under 12 och 18 år. För fritidsaktiviteter erbjuder campingplatsen See-Camping Wimmer många möjligheter, som Lekplats, Ridsport, Utomhuspool, Vattenrutschkana och mycket mer. Vid dåligt väder kan du använda inomhuspoolen (0.1 km bort).

Visa alla fritidsaktiviteter

Hur bedömer gäster och andra campare See-Camping Wimmer?

Campare ger See-Camping Wimmer betyget 4.4 av 5. Detta gör See-Camping Wimmer till en av de bäst rankade campingplatserna i regionen Achensee.

Gäster ger följande egenskaper särskilt bra betyg: Allmän renlighet, Sanitetsanläggningars renlighet, Vänlighet

Enligt gästerna är See-Camping Wimmer särskilt lämplig för: Pensionärer och Gäster med tält

Enligt gästerna är See-Camping Wimmer idealisk för: Vandring och Bad

Läs alla recensioner från campare

Finnes det inköpsmöjligheter i närheten av See-Camping Wimmer?

Det finns en livsmedelsbutik 0.1 km bort. Det är öppet från 1. január till 31. december. Dessutom erbjuder See-Camping Wimmer brödservice direkt på platsen. Närmaste ort ligger 1 km bort. Läs mer om läget

Hur långt är det till närmaste ort eller stad från See-Camping Wimmer?

Närmaste ort ligger 1 km bort. Du kan nå en buss- eller tåghållplats på 0.1 km. Närmeste motorvägsavfart ligger 10 km bort. Läs mer om läget

Vilka matalternativ erbjuder See-Camping Wimmer?

Det är väl sörjt för maten, eftersom det finns en restaurang direkt på platsen. Den är öppen från 1. január till 31. december. Dessutom finns det även en snackbar direkt på platsen (öppet från 1. január till 31. december).

Med brödservice direkt på platsen kan du starta dagen avslappnat.

För självhushållning finns en livsmedelsbutik på ett avstånd av 0.1 km (öppet från 1. január till 31. december). Riktiga grillfantaster kan till och med tända kolgrillen.

Överlag ger gästerna maten och drycken på platsen 3.8 av 5.

Förresten kan gasolflaskor bytas direkt på platsen.

Visa alla alternativ i detalj

Finns det wi-fi eller internet på campingplatsen See-Camping Wimmer?

Campingplatsen See-Camping Wimmer erbjuder wi-fi. Detta är avgiftsbelagt. Dessutom finns en internetterminal 0.5 km bort.

Är See-Camping Wimmer tillgänglighetsanpassad?

De flesta stigar på campingplatsen See-Camping Wimmer är asfalterade. Det finns inga ramper för rullstolsburna. Sanitetsanläggningarna är inte tillgänglighetsanpassade. Visa alla campingplatsens faciliteter

Hur många platser har See-Camping Wimmer?

See-Camping Wimmer har 90 platser för turister och 5 platser för säsongscampare.

Visa all information om campingplatsen nu

Hur stor är See-Camping Wimmer?

See-Camping Wimmer har en storlek på 1,5 hektar. Markförhållandet är: Gräs

Visa all information om campingplatsen nu

Vad kostar det att bo på See-Camping Wimmer?

En övernattning på See-Camping Wimmer kostar från 27,00 €, men priserna varierar beroende på vald period, gäster osv. På camping.info kan du skicka en icke-bindande förfrågan till See-Camping Wimmer för att få reda på aktuella priser och tillgänglighet. Skicka förfrågan nu